فرمانداری شهرستان فراشبند
معرفی شهرستان فراشبند

فراشبند یکی از شهرهای استان فارس است که در ۱۸۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان شیراز  واقع شده‌است و زبان مردم این شهر لری جنوبیاست. این شهر دارای حدود ۱۰ امامزاده است که معروف‌ترین ایشان امامزادهسید شجاع الدین حسن معروف به آقام شهید است. این شهر دارای قدمت ۱۶۰۰ سالهاست.

ایستگاه تقویت فشار گاز فراشبند

ایستگاه تقویت فشار گاز فراشبند نرسیده به فراشبند واقع شده‌است که تحت نظر منطقه پنج عملیات انتقال گاز فعالیت می‌کند. این شهرستان دارای آب و هوایی گرم و خشک بوده و به همینلحاظ طبیعت بهار را در اواخر زمستان تجربه می‌کند. قسمت دوم این ایستگاه درتاریخ 26 مهرماه به دست مهندس عراقی معاون وزیر نفت افتتاح شد.این مجموعهکاملاً به دست متخصصان ایرانی در مدت 18 ماه ساخته شداین شهرستان از غرببه کازرون، از شرق به فیروزآباد و از جنوب شرق به شهرستان مهر متصل است. طبیعت خاص این ناحیه باعث می‌شود که محصولاتی نظیر خرما، گندم، جو، ذرت، کنجد، لیمو نیز قابل برداشت باشد.

خرما فراشبند

در این شهرستان ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار نخلستان وجود دارد که سالیانه افزون بر ۲۵ هزار تن انواع خرما در فراشبند برداشت می شودو خرما این شهرستان علاوه بر ارسال به سایر استان‌ها، به کشورهای همسایه و اروپایی نیز صادر می‌شود.

کشاورزی فراشبند

کشاورزی فراشبند رونق بسیار دارد هرچند که در سالهای اخیر با کمبودآب و مشکلات ناشی از خشک سالی زمین‌های زیر کشت کاهش یافته است اما با اینوجود هنوز یکی از شهرهای مهم در امر کشاورزی و تولیدات کشاورزی می‌باشد.

محصولات کشاورزی فراشبند: گندم، جو، کلزا، کنجد، تخمه آفتاب گردان،صیفی جات (هندوانه، خربزه، خیار، احمدی (شمام) و …)، سبزی جات (انواع خیار،بادمجان، سبزی، سبزی خورشت، گوجه، کلم، کدو، فلفل دلمه، و …) محصولات باغیشامل انواع خرما (خشک و تر)، انگور، مرکبات شامل (لیمو، نارنج، پرتقال،لیمو شیرین و …) و زیتون.عکس های تصادفی